Czy liofilizowane owoce są dobre dla zdrowia?

Wizerunek liofilizowanych owoców jest taki, że jedzą je himalaiści, astronauci i podróżnicy na łonie natury. Ostatnio jednak owoce liofilizowane są sprzedawane w sklepach internetowych i stacjonarnych, a ich popularność rośnie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ żywność gotowana w ten sposób ma wiele zalet, które różnią się od innych metod przechowywania żywności. Tutaj przedstawimy Ci szczegółowo liofilizację i korzyści płynące z produktów liofilizowanych.

Czym są liofilizowane owoce?

Przed wprowadzeniem korzyści płynących z produktów liofilizowanych, poznajmy bliżej procesy oraz działanie ukryte w tej skomplikowanej nazwie. Co to jest liofilizacja. Jest to jedna z metod konserwacji żywności, zwana również suszeniem sublimacyjnym. Aby uzyskać ostateczną formę takiego produktu, konieczne jest przejście przez kilka etapów. Po pierwsze, przetwarzane produkty są zamrożone do -40 ° C, aby unieszkodliwić i usunąć wszystkie mikroorganizmy, takie jak bakterie i pleśń, które powodują gnicie. I poprzez dodanie ciepła do żywności (bez rozmrażania!), powoli odparowuje wilgoć żywności. W końcu odbywa się tak zwany “zamrożenie wody”, który usuwa wilgoć poprzez zamrożenie.

Jakie produkty można poddawać liofilizacji?

Liofilizacja jest stosowana głównie do owoców, aby zachowały one swoje wartościowe składniki oraz doskonały smak i naturalny aromat. Popularne są liofilizowane jagody acai, maliny, śliwki, czarna porzeczka i truskawki, ale liofilizowane są również warzywa, takie jak papryka, chrzan, pory, cebula, groch, rośliny strączkowe, mięso i grzyby.

Czy liofilizowana żywność jest dobra dla zdrowia?


Liofilizacja to wciąż mało znane słowo, ale niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza w przypadku owoców sezonowych. Ponadto, owoce liofilizowane powinny być przechowywane w stanie całkowicie naturalnym, pozbawione zbędnych składników, takich jak konserwanty i aromaty, które są często stosowane w procesie utrwalania żywności.